Gå til innhold Gå til navigasjon
ungrus.no - Kristiansand kommune

Spør oss / Andre rusmidler

Overdose kokain

Hei!

Hva skjer om du får overdose av kokain?

Gutt 12

Svar fra ungrus.no 27.02.2017

Kjære gutt, 12!
 
Kokain er et stoff som "setter fart" på hjertet og gjør at blodårene trekker seg sammen. Det betyr at hjertet slår raskere, og at blodet ikke kommer fram til alle de organene som trenger blod. Det forklarer mange av de tingene som kan skje ved en overdose: 
- Vondt i brystet
- Tung pust
- Kramper
- Svimmelhet
- Hjertebank
- Svetting
- Hodepine
- Hjertinfarkt, høyt blodtrykk, slik at blodårene sprekker
- Hjerneslag, hjerneblødning
- Ødeleggelser i lungene, nyrene og tarmen på grunn av at man får for lite blod til disse organene
- Overoppheting
Som du ser, er det mange deler av kroppen som kan bli alvorlig skadet av kokainoverdose.
Også i Norge er det mennesker som har dødd av overdose av kokain. 

Med hilsen

Dagfinn Haarr
kommuneoverlege


 

Trenger du hjelp?

Hvis du er under 25 år og sliter med rus, psykiske eller sosiale vansker, kan kanskje Ungteamet hjelpe deg videre.

Les om Ungteamet
Her kan du skrive ditt spørsmål anonymt. Ikke skriv navn eller adresse. Spørsmålet blir videresendt til svartjenesten, og svaret vil bli lagt ut på ungrus.no i løpet av en uke.

Spør oss!

* Felt merket med dette tegnet må fylles ut