Gå til innhold Gå til navigasjon
ungrus.no - Kristiansand kommune

Spør oss / Andre spørsmål

Tett nese av rusmidler?

Hei!

Er det enkelte rusmidler som har tett nese som bivirkning?

Kvinne 18+

Svar fra ungrus.no 03.10.2017

Hei!

Det er flere rusmidler som kan gi tett nese, uten at jeg kan gi deg en full oversikt her. Det er godt kjent at sniffing av kokain kan føre til tett og rennede nese og eksem rundt neseborene. 
Enhver sniffing av stoff, enten det er tabletter, amfetamin, og, som nevnt, kokain, kan skade neseslimhinnen og gi hull i neseskilleveggen og kronisk tett nese.

Også legemidler, som for eksempel medisin mot depresjon (Cipralex) har tett eller rennede nese som en vanlig bivirkning.

Ellers kan langvarig bruk av heroin og andre opioider gjøre at stemmen blir nasal.

Vennlig hilsen

Anne Wivestad

ungrus.no

 

Trenger du hjelp?

Hvis du er under 25 år og sliter med rus, psykiske eller sosiale vansker, kan kanskje Ungteamet hjelpe deg videre.

Les om Ungteamet
Her kan du skrive ditt spørsmål anonymt. Ikke skriv navn eller adresse. Spørsmålet blir videresendt til svartjenesten, og svaret vil bli lagt ut på ungrus.no i løpet av en uke.

Spør oss!

* Felt merket med dette tegnet må fylles ut